Your address will show here +12 34 56 78
Sabriye Kocabalkan

Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğrenci iken başladı çalışmaya. 1992’de Türkiye’de ilk kez yeme içme sektörünün tanımlanmasını sağlayan Gastronomi Dergisi’nin editörlüğü ile başlayan profesyonel çalışma hayatında, 5 yıl geçirdi. Bu uzun ve güzel 5 yılda Türkiye gastronomi kavramı ile tanışırken dünya da Türk Mutfağı ile tanıştı. Londra’da Sofra’nın Türk Mutfağı üzerine kitabının hazırlanmasını sağladı. Mutfak ve mutfak konulu birçok panel ve kongre düzenlenmesini sağladı.
 
1994’de Türk TV izleyicisi ilk kez yemek programları ile tanıştı. İlk kez direkt tüketici için yemek dergileri hazırladı. Nestle, Fritolay gibi birçok markanın Türkiye Pazarı’nda konumlandırılması çalışmalarını yürüttü.

 
1996’de kendi şirketini kurdu. Türkiye’de yine ilk kez yurt dışından zincir markaların da katıldığı 14.Mengen Aşçılar Festivali’ni uluslararası boyuta taşıdı. 1997’de TDİ ile başlayan PR çalışmaları, TDİ’nin reklam alanlarını gelişip genişletme ile devam etti. Reklam Pazarı’nda yine ilk olarak yerli mecra geliştirildi. Bu arada birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yaptı. Çay konusunda uzmanlaştı. Çay, Kahve İçecek Dergisi ve Rize Ticaret Borsası’nın yayını olan Çay Borsası Dergisi’nin genel yayın yönetmenliklerini yürüttü. Türkiye’de çay üzerine uluslararası alanda ilk toplantıları düzenledi. Dünya çay konseyleri ile işbirliği yaparak Türkiye’de Çay ve Çay konulu birçok araştırmanın başlamasını sağladı.
 
Muhteşem Tatlar, Dünya Mutfakları, Göz Kararı, İftar Sofrası gibi TV’de yayınlanan birçok programı projelendirdi. Hayata geçirdi. Lezzet Peşinde programı ile Türkiye’de ve dünyada mutfak ve mutfak kültürleri üzerine halen dolaşmaktadır. Bilgi kirliliğine izin vermeden hazırlanan bu programlar belgesel tadında ve izlenebilir kalite ile ekranlara taşındı.

 

Mutfak kültürümüz üzerine çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanmaktadır. Ulusalda ve uluslar arası alanda ticari faaliyetlerinin yanı sıra gastronomi alanın da çalışmalarını sürdürmektedir.

Sabriye Kocabalkan